Maty izolacyjne polecane do izolacji technicznych

Które maty izolacyjne idealnie nadają się do izolacji technicznych?

 

Izolacje termiczne rurociągów powinny składać się z dwóch warstw: maty izolacyjne lub otuliny o niskim współczynniku ciepła i płaszcza ochronnego. W ten sposób zabezpiecza się je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Odpowiednia izolacja techniczna chroni przed utratą ciepła, dzięki czemu zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać podczas doboru materiałów izolacyjnych.

 

Jakie maty izolacyjne wybrać do izolacji rur

 

Do izolacji rurociągów często stosuje się maty izolacyjne z wełny skalnej. Ten materiał termoizolacyjny charakteryzuje się wysoką elastycznością, łatwością w obróbce i zróżnicowanymi parametrami gęstościowymi. Znajduje zastosowanie tam, gdzie użycie otuliny jest trudne, a nawet niemożliwe. Nadaje się do izolacji rurociągów o dużej średnicy (powyżej DN 350) lub wysokotemperaturowych.

Liczba warstw izolacyjnych zależy od temperatury przesyłanego medium. Jeśli przekracza 350°C, to należy zastosować warstwową izolację cieplną, przy czym pierwszą z nich wykonuje się z produktów o gęstości co najmniej 130 kg/m3. Mata termoizolacyjna umożliwia obniżenie temperatury powierzchni do 250°C, co pozwala zastosować wyroby LW, znane również jako niskotemperaturowe. Warstwa zewnętrzna izolacji rur zapobiega uszkodzeniom mechanicznym i niekorzystnym czynnikom atmosferycznym. Stanowi ją zwykle płaszcz ochronny z blachy stalowej ocynkowanej. 

maty izolacyjne do izolacji technicznych

Maty termoizolacyjne – zastosowanie w przemyśle

 

Otuliny i maty kauczukowe izolacyjne skutecznie minimalizują straty energii. Stosuje się je głównie do izolacji kanałów HVAC, ale znajdują też zastosowanie w izolacjach przewodów ciepłowniczych. Dobrze zamontowana izolacja cieplna rur pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie, jednocześnie chroni rury przed korozją i uszkodzeniami.

Niepalne izolacyjne maty z wełny skalnej jednostronnie pokryte folią aluminiową przeznaczone są do wykonania izolacji termicznej i akustycznej. Znajdują one zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, ponieważ są niezwykle odporne na działanie wysokiej temperatury. Dopasowują się do nieregularnych kształtów zbiorników, kanałów spalinowych, wymienników ciepła i filtrów. Ponadto są łatwe w montażu, dlatego sprawdzą się do izolowania okrągłych kanałów wentylacyjnych. Materiały izolacyjne zapobiegają akumulacji osadów i dyfuzji pary wodnej, które mogłyby doprowadzić do rdzewienia stalowych powierzchni kanałów. Profesjonalnie wykonane izolacje termiczne ograniczają ryzyko korozji, zmniejszają częstotliwość przeglądów instalacji oraz redukują koszty modernizacji.

mata izolacyjna z wełną

Właściwości mat izolacyjnych z wełny skalnej 

 

  • Może być wzmocniona siatką – ocynkowaną lub z drutu ze stali nierdzewnej.
  • Doskonale zachowuje właściwości hydrofobowe w wysokiej temperaturze, do 300°C.
  • Nie tylko zapewnia izolację cieplną, lecz także pochłania dźwięki emitowane przez maszyny i armaturę przemysłową.
  • Mata izolacyjna termiczna z wełny skalnej z folią aluminiową zapewnia też ochronę przed pyłem. Pozwala zachować odpowiednie warunki wykonywania prac związanych z utrzymaniem ruchu. 

 

Izolacje z wełny skalnej stosuje się zarówno do izolacji zimnochronnej, jak i izolacji cieplnej. Pozwalają zachować odpowiednią temperaturę, jednocześnie chronią przed wilgocią.

Wełna skalna wytrzymuje wyższą temperaturę niż wełna mineralna. Powietrze, znajdujące się pomiędzy włóknami, zapewnia dodatkową izolację. Z tego powodu nie powinno się zbyt mocno zgniatać mat izolacyjnych ani ich upychać, ponieważ pogorszą się ich właściwości termoizolacyjne.