Izolacje rur z wełny mineralnej. Przegląd zastosowań
Jak skutecznie i trwale zabezpieczyć rurociągi przemysłowe? Jednym z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych jest wełna mineralna. Umożliwia prawidłowe przewodzenie ciepła, jednocześnie chroni przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdź, jakie właściwości mają izolacje rur z wełny mineralnej.
Zalety izolacji rur z wełny mineralnej
Izolacje rur z wełny mineralnej pozwalają znacznie ograniczyć straty energii. Materiał ten zapewnia też swobodną cyrkulację powietrza. Należy zauważyć, że jeśli ulegnie on zawilgoceniu, to nie pleśnieje ani nie gnije, ponieważ ma hydrofobizowane włókna. Wełna mineralna jest niepalna, co najwyżej topi się w temperaturze powyżej 1000°C. Nie tylko ogień się na niej nie rozprzestrzeni, lecz także zadziała jako zapora przez prawie dwie godziny.
Izolacje rur z wełny mineralnej nie wydzielają dymu ani ciepła, zachowują swoje właściwości do 250°C. Dostępne są również wersje z powłokami zapewniającymi dodatkowe korzyści. Pokrycie PCV poprawia właściwości izolacyjne, należy jednak pamiętać, że jest ono łatwopalne. Z kolei powłoki aluminiowe wykazują odporność na ogień, dlatego warto rozważyć ich montaż.
Rodzaje wełny mineralnej
Wyróżniamy dwa rodzaje wełny mineralnej do izolacji: szklaną i skalną (zwaną też kamienną).
Pierwszy typ, czyli wełna szklana, jest wytwarzany ze szklanej stłuczki i piasku kwarcowego. Wełna szklana jest bardziej elastyczna niż skalna, dlatego można ją zastosować na nierównych powierzchniach.
Drugi rodzaj, wełna skalna, powstaje podczas wytapiania bazaltu w temperaturze powyżej 1400°C. Wełna kamienna jest twardsza i trwalsza, dlatego aplikuje się ją w miejscach narażonych na obciążenia.
Kształtek i otulin z wełny mineralnej używa się do ocieplania rur grzewczych. Warto przypomnieć, że izolacja cieplna powinna składać się z dwóch warstw – właściwej i płaszcza ochronnego.
Dlaczego warto stosować izolacje rur z wełny mineralnej
- Otuliny z wełny mineralnej stosowane są do izolacji akustycznej i termicznej przemysłowych instalacji grzewczych.
- Zabezpieczają urządzenia grzewcze przed nadmierną utratą ciepła.
- Izolacje termiczne z wełny mineralnej osłaniają przewody instalacyjne przed działaniem mechanicznym oraz przed zamarznięciem, a użytkowników – przed poparzeniem.
- Otuliny z wełny mineralnej mają zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, zwłaszcza w energetyce i budownictwie.
- Nie tylko zmniejszają zapotrzebowanie na energię, lecz także pomagają dbać o środowisko.
- Dzięki nim możemy estetycznie i precyzyjnie zabezpieczyć dowolne odcinki w systemie zewnętrznym i wewnętrznym.
Najważniejsze właściwości izolacji rur z wełny mineralnej
Otuliny rur z wełny mineralnej mogą być mocno dociskane, dzięki temu idealnie dopasują się do kształtu powierzchni. Gwarantują one sprawne działanie maszyn narażonych na wysoką temperaturę. Aby izolacje rur z wełny mineralnej spełniły swoje zadanie, należy starannie połączyć zarówno poszczególne odcinki instalacji, jak i złącza podłużne. Dzięki temu ograniczymy występowanie mostków termicznych na przewodach. Należy też zwracać uwagę na wymiary dostępnych otulin, w ten sposób zredukujemy liczbę połączeń.